Menu

Blog Single Post

20

Styczeń

Zaproszenie na szkolenie z zakresu ratownictwa i samo ratownictwa lodowego.

Ciekawą ofertę dla mieszkańców Płocka oraz gości odwiedzających nasze miasto przygotował płocki WOPR. Już w najbliższą sobotę (23 stycznia 2016 r.) na płockim zalewie „Sobótka” będzie można obejrzeć jak i wziąć czynny udział w szkoleniu z zakresu ratownictwa i samoratownictwa lodowego.

Należy mieć świadomość, że wiedza statystycznego mieszkańca Polski na temat bezpiecznych zachowań na zamarzniętych zbiornikach wodnych jest praktycznie żadna. Wciąż pokutuje przekonanie, że jeśli grubość pokrywy lodowej przekracza 10 cm to jest to dowód na możliwość bezpiecznego przebywania na lodzie, a jak przekonują ratownicy płockiego WOPR, tak nie jest. O powyższym jak i o sposobach przygotowania się do wejścia na lód, rodzajach akwenów wodnych na które można wchodzić zimą, sposobach użycia podręcznego sprzętu ratunkowego (sanki, szalik, gałąź, drabina, itp.), i co najważniejsze zachowaniu się w sytuacji załamania się lodu będzie można usłyszeć a także zobaczyć w trakcie szkolenia.

Zajęcia praktyczne rozpoczną się w sobotę 23.01.2016 r. na płockim zalewie „Sobótka”, (ul. Parowa) – ok. godz. 10.30. Organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo odwołania szkolenia z powodów niesprzyjających warunków hydrometeorologicznych.

Co ciekawe każdy kto tego dnia zdecyduje się przybyć na płocki zalew „Sobótka” i okaże się aktualnym zaświadczeniem od lekarza o stanie zdrowia będzie mógł wziąć praktyczny udział w szkoleniu. Wystarczy zabrać z domu jeden dodatkowy komplet rzeczy w które zwykle ubieramy się zimą (czapka, rękawiczki, kurtka, bluza, bielizna spodnie, skarpety, buty) a także plecak wyposażony w pas biodrowy i dwa duże worki foliowe np. na śmieci min. 60 l.

Bez wątpienia wiedza i umiejętności nabyte w trakcie szkolenia przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na zamarzniętych zbiornikach wodnych,

Rozumiejąc powagę zagrożenia szkolenie zdecydował się wesprzeć Urząd Miasta Płocka , SITA Płocka Gospodarka Komunalna, firma PKN Orlen oraz Opel Budmat Auto