Menu

Blog Single Post

09

Listopad

Wspólnie świętujmy Niepodległość

Zapraszamy do udziału w płockich obchodach Narodowego Święta Niepodległości oraz setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy. W programie znajdują się zarówno oficjalne uroczystości, jak i imprezy kulturalne i sportowe.
W tym roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego w programie kilkudniowych obchodów znalazły się poświęcone temu wydarzenia, jak konferencja naukowa „Tak rodziła się niepodległość” w Towarzystwie Naukowym Płockim, koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej (oba wydarzenia 9 listopada), czy I Płocki Bieg Niepodległości (11 listopada, start o 11:11).
W niedzielę 11 listopada odbędą się oficjalne uroczystości. Najpierw przed pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Władysława Broniewskiego na placu Obrońców Warszawy zostaną złożone kwiaty. Później, o 10:00 w katedrze zostanie odprawiona msza w intencji ojczyzny i Obrońców Płocka 1920 roku. A ok. 11:20 rozpoczną się uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza. Ich częścią jest odsłonięcie pomnika Obrońców Płocka 1920 roku. O 12:00 zapraszamy na Stary Rynek, gdzie będzie można m.in. posmakować rosołu z gęsiny i wysłuchać koncertu chóru Minstrel.
Jak co roku, obchodom Święta Niepodległości będzie towarzyszył Dzień Kuchni Polskiej. Przez cały weekend, od piątku 9 listopada do niedzieli 11 listopada, restauracje zapraszają do spróbowania specjalnego świątecznego menu, składającego się z dań kuchni polskiej.
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas wszystkich Mszy św. niedzielnych, na ich zakończenie, tuż po błogosławieństwie, zostanie odczytana „Modlitwa za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi. Przed modlitwą po Komunii św. zostanie zaśpiewany hymn dziękczynny „Te Deum” („Ciebie Boga wysławiamy”). Wyrazem dziękczynienia za sto lat niepodległości Ojczyzny, będzie także bicie dzwonów w czasie śpiewu hymnu „Te Deum”. Dzwony będę biły we wszystkich kościołach i kaplicach w niedzielę 11 listopada br. o godz. 12.00.

Szczegóły obchodów Narodowego Święta Niepodległości na plakacie.

Źródło: www.plock.eu

-->